נוסעים לשיחה: הכל על נסיעה משותפת

הכל התחיל כטקטיקה של חיסכון בדלק בארצות הברית במהלך מלחמת העולם השנייה. באמצע שנות ה- 70 קמפיינים רבים חזרו לתודעה הציבורית בעקבות משבר האנרגיה העולמי והחברות הראשונות שייסדו הסעות מאורגנות לעובדים היו M3 וקרייזלר.

עם השנים מחירי הדלק ירדו ואיתם גם הנסיעה המשותפת, אבל עליית מחירי הנפט בעולם והתפתחות הרשתות החברתיות הובילו לפריחה מחודשת של הנסיעות המשותפות בעולם וגם בישראל.

אתם הרי יודעים איך זה עובד, מה שטוב לאמריקאים טוב גם לנו ובמקרה הזה על אחת כמה וכמה.

אנחנו הישראלים אוהבים לחסוך ובעיקר לא רוצים להרגיש פראיירים. בנוסף אנחנו נחשבים לעם שאוהב לשתף ולספר מי הבקיע למי ומי אמר למי.

השילוב בין השניים הוא הנוסחה המנצחת לנסיעה משותפת, CARPOOL בלועזית. הנסיעה הזו, לא רק שתסדר לכם עניין על הדרך, אלא גם תסדר לכם קצת את חשבון הבנק עם כמה מאות שקלים נוספים בחודש. כל מה שאתם צריכים הוא לחלוק את השימוש במכונית הפרטית שלכם עם עוד כמה חברים לעבודה.

לפני שתחליטו אם כן או לא, בואו נדבר רגע על היתרונות וגם על החסרונות של נסיעה משותפת.

נתחיל ביתרונות:

  • לפני הכל מדובר בחיסכון של מאות שקלים בחודש, דבר שמתגבר ככל שמחיר הדלק עולה.
  • אנחנו תורמים להפחתת העומס, צמצום בעיות חניה ופחות רכבים על הכביש מה שמביא לפחות זיהום אוויר.
  • חוויה המאפשרת נסיעה נעימה עם חברים, יצירת קשרים חדשים מהשכונה וממקום העבודה וכן, גם סתם רכילויות נחמדות.
  • הסעה משותפת של ילדים ללימודים או לכל פעילות אחרת, מקלה משמעותית על חלוקת הזמן של ההורים ומאפשרת לילדים זמן נוסף להתפתחות חברתית.

ובאשר לביצוע: איתור השותפים הוא פשוט וכיום ישנן הרבה דרכים לאיתור נוסעים פוטנציאליים ברשת ובאתרים מאובטחים המשדכים בין נהגים לנוסעים ומאפשרים העברת מידע וכספים. בכל מקרה, תוכלו גם לפרסם מפה לאוזן ואחרי גיבוש הקבוצה לסכם פרטים, עלויות, נקודות מפגש ועוד.

החיסרון העיקרי ומצאנו רק אחד כזה, הוא הצורך בתיאום זמנים ואולי גם שינוי מסוים של המסלול בהתאם לצורך. מהסיבה הזו, השימוש בשיתוף מקובל יותר לנסיעות על בסיס קבוע או על בסיס שבועי ליעדים קבועים.

אז מה היה לנו כאן? מצד אחד נסיעה חסכונית, מעניינת שגם עוברת מהר ומצד שני צורך בתיאום.

אם אתם יצורים חברתיים (כמונו :) ) שאוהבים אנשים ואוהבים לחסוך כסף לטיול הבא שלנו, נהיגה משותפת היא לגמרי הדבר עבורכם. אם אתם אנשים שאוהבים יותר לבד או מתקשים בתיאום מראש, כנראה שעבורכם זה פחות.

מה שלא נחליט- במקרה הכי טוב הכרנו חברים חדשים , אולי בן/ת זוג חדש/ה והצלחנו לחסוך לטיול בזנזיבר :)