נוהגים בחוכמה: כל הטיפים לנהיגה בטוחה

נכון, כולנו עברנו כבר טסט בהצלחה וחלקנו אפילו תיאוריה בפעם הראשונה, אבל גם אם אנחנו נוהגים במכוניות כבר שנים, עדיין ישנם טיפים קטנים וחכמים שיכולים לשמור על הבטיחות שלנו ושל משפחתנו בזמן שאנחנו על הכביש.

אלה הם הטיפים שיצילו את חייכם: 

מסתכלים רחוק וקדימה
מקפידים למקד מבט אל עבר הנקודה הרחוקה ביותר הנמצאת לפניכם וזאת על מנת ל"קרוא" את הכביש באופן נכון ובטוח.

שמירת מרחק
מקפידים תמיד על שמירת מרחק סביר מהרכב הנמצא לפניכם, לפחות עד לנקודה בה אתם רואים את גלגלי הרכב מלפנים.

בלימות ומצבי חירום
נמנעים כמה שניתן מכניסה למצבי חירום בהם מרחב הפעולה שלכם מצומצם ומהירות התגובה שלכם עלולה להיות גבולית.

חלון פתוח ברכב
משאירים תמיד חלון פתוח, אפילו במעט, רוח עוזרת לשמור עלינו ערניים יותר.

הכירו את הרכב
לומדים את הכפורים והנורות החשובות ברכב, כמו מפשיר אדים, אורות ערפל ומומלץ לוודא האם מותקנת מערכת אייביאס המסייעת במניעת החלקות.

תיקון החלקה
כאשר יורד גשם רב, הצטברות מים מתחת לגלגלים יכולה לגרום לאיבוד שליטה על הרכב, להחלקה ולהסתחררות. אם אתם מאבדים שליטה על הרכב שמרו על קור רוח, אתרו אזור פנוי והפנו אליו את הרכב. הורידו את הרגל מדוושת הגז וסעו לכיוון האזור הפנוי.

התמודדות עם צמיג שהתפוצץ
במקרה בו מתפוצץ צמיג באמצע הנהיגה, הרכב סוטה לכיוון בו נמצא הצמיג התקול. רובנו פשוט לוחצים על דוושת הגז בכל הכוח ומסובבים את ההגה לכיוון ההפוך מכיוון הסטייה, אבל במקום לנסות לתקן את הסטייה, עלינו להמשיך לכוון את הרכב לכיוון אליו הוא סוטה, ולהחנות אותו בצד הכביש.

כיוון מראות צד
רובנו מכוונים את מראות הצד כך שנוכל לראות את הקצה האחורי של הרכב שלנו, אך האמת היא שעדיף לכוון את המראות כך שקצה הרכב יהיה בדיוק מחוץ לטווח הראייה. כיוון המראות בדרך השגויה גורם להופעה של "שטחים מתים" בשדה הראייה.

בחירת מוזיקת רקע
מכניסים קצת "צבע" לחיים מחקר ישראלי מצא כי לא כל סוג מוזיקה מתאים לנהיגה, וכי האזנה למוזיקה בעלת מקצב מהיר מדי גורם להכפלה של כמות התאונות.

שחרור צמיג שהתחפר בבוץ
אחת הבעיות הנפוצות ביותר בזמן נהיגה בחורף או נהיגת שטח היא שלוליות בוץ עמוקות הגורמות לצמיגים שלנו להתחפר בהן. כדי לפתור את הבעיה פשוט צריך לגרום לגלגלים לעלות על משטח בעל חיכוך.כמו ענפי עצים, קרשים (בלי מסמרים!) או חתיכות בד עבות, למשל השטיחון מתוך הרכב.

מניעת סינוור
במראות רבות קיים מתג קטן מתחת למראה, הגורם לה לעמוד בזווית המונעת את הסינוור, ועם זאת מאפשרת לכם לראות את המתרחש מאחוריכם. בדקו אם גם ברכב שלכם מראה אחורית שכזו, ואם לא, שקלו לרכוש אחת כדי למנוע סינוור מסוכן בזמן הנהיגה.

נהיגה בטוחה בגשם
כשיורד גשם, הוא נוטה להצטבר על הכביש ולגרום להופעת שלוליות מסוכנות. המים נוטים להצטבר בדרך כלל בנתיבים הקיצוניים של הכביש, בעקבות הצורה הקמורה של הכביש עצמו. העדיפו לנסוע בנתיב האמצעי של הכביש המהיר כדי להימנע ממפגש לא נעים עם שלוליות המים.

הסרת מדבקות מהשמשה
ככל שהרכב נמצא אצלנו זמן רב יותר, כך מצטברות על השמשה שלו מדבקות שיכולות לגרום לחסימה מסוכנת של שדה הראייה שלנו. הסירו את המדבקה בקלות בעזרת צמר גפן טבול באציטון או ספריי שמן.

שימו לב לחפצים קטנים על הכביש
רובנו נוהגים להתעלם מחפצים קטנים המונחים על הכביש, ופשוט לנסוע מעליהם, מה שעלול לגרום נזק חמור למנוע. כאשר אנו נוסעים מעל שקיות ניילון, ניירות עיתון או חפצים קטנים, החפצים עלולים לעוף כלפי מעלה, ולהיתקע באחת ממערכות הרכב שלנו, בעיקר הרצועה או מערכת הפליטה. לכן מומלץ תמיד לגלות עירנות ולהימנע ממכשולים, גם כאשר מדובר בשקיות פלסטיק תמימות.